Belgie pro gurmány, pivaře, shopaholiky i milovníky památek bez davů | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Belgie pro gurmány, pivaře, shopaholiky i milovníky památek bez davů

Pokud se už díváte po tipu na podzimní prodloužený víkend v Evropě, tohle bude možná to pravé. Vydejte se do romantických Antverp a prohlédněte si diamanty, které nosily královny, Brusel láká na nové unikátní restaurace, Gent jako magnet přitahuje milovníky piva a nočního života a v Liege najdete unikátní památky, které si můžete prohlédnout bez davů turistů.

Antverpy: Výprava za diamanty

Antverpy autobusem
Putujte za diamanty do Antverp. Foto: Dollarphotoclub

Ano, v Antverpách najdete velké množství historických staveb, netradiční muzea a skvělé delikatesy - lidé z celého světa sem ale míří především za diamanty! Neděste se, nemusíte být milionáři, a dokonce je ani nemusíte kupovat… Opatrně se vydejte ulicemi kolem náměstí královny Astrid, což je židovská a především diamantová čtvrt – vždyť jí projde na 70 % nejdražších kamenů na světě! Jsou zde čtyři diamantové burzy a na 1500 firem, které s drahými kameny obchodují. I proto patří tyto ulice k nejhlídanějším na Zemi.

Poklidné nahlédnutí do kolekcí diamantových náhrdelníků, náušnic a náramků, které patřily královnám, herečkám a jiným slavným ženám, si můžete dopřát v Diamantmuzeu. Zblízka a dlouho, jak se vám bude chtít, se na skutečné diamanty můžete vynadívat také ve vyhlášeném Diamondlandu, kde vám předvedou jejich broušení i skutečné šperkařské kreace. Pokud sem ale zamíříte s partnerem, pozor na prodavače: jsou zvyklí na to, že sem přijíždějí američtí snoubenci pro nezbytný prsten s diamantem!

Koupit jízdenku: Antverpy

Brusel: oběd ve vězení, ve vzduchu i v tramvaji

Brusel autobusem
Zajeďte si do Bruselu na oběd ve vězení, ve vzduchu i v tramvaji.
Foto: © www.visitbrussels.be/ Eric Danhier

Jak chutná jídlo ve vězení? Rozhodně notně hůře, než v nové luxusní belgické restauraci, která je umístěna v bývalé věznici. Le Mess nabízí svým hostům jen to nejlepší - pokrmy z ekologické farmy, organické jehněčí i mořské plody. Anebo byste si raději vyzkoušeli večeři ve vzduchu? Zajděte si do restaurace Dinner in the sky, kde se lahůdky podávají v několikametrové vyhlídkové věži. Doslova se bavíme o stole, který je zavěšen do výšky 50 metrů nad zemí, a za který se vejde až 22 lidí. V této výšce si vychutnáte pětichodové menu připravované nejlepšími belgickými šéfkuchaři. Chybí vám kuráž? I s tím zde počítají, a tak než opustíte pevnou zem, můžete si dodat odvahu sklenicí šampaňského.

Projížďka gurmánskou tramvají by vám pak mohla připadat poněkud přízemní záležitostí, ale nenechte se mýlit. Projíždí večerním a nočním Bruselem a řídí ji šéfkuchaři ocenění michelinskými hvězdami.

Koupit jízdenku: Brusel

Gent pro milovníky piva a nočního života

Belgie autobusem
V Gentu můžete ochutnat na 600 druhů piv, které milují ženy i muži.
Foto: Dollarphotoclub

V Belgii vaří na 600 druhů piv: Gueze má lehce nahořklou chuť a pěnovou čepici, Lambic je mladé silné pivo bez pěny, dámám zase jistě bude chutnat Kriek, narudlé pivo s chutí třešní... A především, tyto názvy vám budou příjemnými průvodci při procházce po univerzitním a přístavním městu Gent. Ano, jistě se vydejte do některého z úchvatných klášterů, kostelů, projděte si zachovalé historické centrum i nábřeží s cechovními domy a nahlédněte do zajímavých muzeí. „The must“ je tady však rozhodně pivo!

V Gentu patří jedno dokonce mezi turistickou zajímavost, která je ve všech průvodcích. Jmenuje se Kwak. Dostanete ho do obrovské sklenice se zaobleným dnem, abyste si ho nemohli jen tak položit na stůl, a nezbude vám tak nic jiného než ho vypít na ex! Pokud tak neučiníte, musíte v hospůdce nechat jako zástavu vlastní botu než na ex vypijete další.

Koupit jízdenku: Gent

Liege: unikátní památky bez davů turistů

Po Bruselu a Antverpách je Liege (nebo taky Lutych) největším belgickým městem. Turistů tady ovšem není tolik. Přitom je co objevovat!  Archeologické výzkumy dokázaly osídlení tohoto místa před více než 200 tisíci lety. Hraniční poloha ho zase předurčila k tomu, že o ně v historii sváděly boj Francie, Německo i Belgie (té finálně propadlo roku 1830). Dnes sem míří studenti z celé Evropy na vyhlášenou univerzitu, která je jedinou frankofonní v Belgii. Večer je tak v nesčetném množství barů a hospůdek skutečně živo, ale vy si nechte také trochu energie na poznávání Liege. Začněte v historickém jádru kolem náměstí sv. Lamberta, prohlédněte si monumentální Katedrálu sv. Pavla a největší světskou gotickou stavbu světa, kterou je Palác knížete-biskupa, zastavte se také v Muzeu valonského umění, jehož představitelé se svými díly inspirovali právě tady, v kouzelném Liege.

Koupit jízdenku: Liege

Více informací o Belgii:

www.visitbelgium.com (angličtina)

www.visitantwerpen.be (angličtina)

www.visitbrussels.be (angličtina)

www.visitgent.be (angličtina)

www.liege.be (angličtina)