Bratislava: nudu nechte doma, tady to žije! | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Bratislava: nudu nechte doma, tady to žije!

Je blízko, je tam levně, bez problémů se domluvíte česky a navíc: překvapí vás nejen svými památkami, ale především skvělou atmosférou! O jakém městě, že je to řeč? Přece o Bratislavě!

Bratislava autobusem
Bratislava k nudným městům rozhodně nepatří. Foto: Shutterstock

Kdysi se jí přezdívalo sestra Prahy a přece je dnes spousta Čechů, kteří v Bratislavě nikdy nebyli (včetně autorky tohoto článku). Možná ji považovali za nudnou, s dostatečně nepulsujícími památkami, nákupními centry nebo nočním životem… Jaké je tedy většinou překvapení všech, kteří sem zavítají, když se ocitnou v metropoli, která je pravým opakem tohoto popisu. Ano, jeďte do Bratislavy a pořádně si to tam užijte! A nechte se inspirovat třeba tímto článkem.

Bratislavské památky nejen ve Starém městě

A začneme místem, kde to žije nejvíce. Jakmile se ocitnete v Bratislavě, vydejte se do jejího historického centra (přehledné navigační cedule vás navedou odkudkoliv).

Oproti domům v okrajových čtvrtích jsou tady historické budovy perfektně zrekonstruované a pozor - zejména v létě a na podzim tady budete mít pocit až přímořské atmosféry.

Bratislava autobusem
Staré město ukrývá mnoho památek,
které stihnete projít za pár hodin.
Foto: Shutterstock

Doslova na každém rohu je nějaká kavárna nebo restaurace, všude jsou stolečky s deštníky - otevírají odpoledne a zavírají nad ránem. Tedy dost času, to vše vstřebat.

Nejprve si však dopřejte procházku po těch křivolakých uličkách. Bratislavské Staré město není nijak obrovské, projdete ho příjemným tempem za několik hodin. Začít můžete třeba u katedrály svatého Martina, která měla podobný osud jako náš pražský Svatý Vít - jeho dokončení trvalo několik dlouhých století. Výsledek však stojí zato. Stavba, se kterou se začalo už ve 13. století na místě hřbitova, se tyčí do výšky 85 metrů (ano, stojí za to vystoupat nahoru a kochat se pohledem na město) a traduje se o ní spousta pověstí. Aby ne, když v temných katakombách pod ní odpočívají šlechtici a mnohé význačné osobnosti slovenského národa.

Kde žili v Bratislavě slavní

Ale konec mrtvým stavbám, byť se nad nimi vznáší závoj tajemna. Od chrámu se vydejte tam, kde to žije. Třeba starodávnou Kapitulskou uličkou, která tady stála už při vzniku chrámu. Na domech uvidíte fresky a vyjdete jí k jediné věži, která tady zbyla ze středověkého opevnění - k Michalské bráně. Z navazující Panské ulice zahlédnete hluboký vodní příkop, který bránil vstupu do města a především do této ulice. Právě tady si totiž svoje honosné domovy stavěli slovenští šlechtici a vy budete míjet domy nesoucí jména slavných.

Bratislava autobusem
Fotografii s bratislavskou celebritou musíte mít i vy.
Foto: Shutterstock

No nevyjdete z údivu stejně jako “Čumil” na konci této ulice. Nene, neděste se, nejedná se o žádného nevychovaného turistu, to jen na pořádek dohlíží bronzová postavička, která je dnes nejfotografovanější bratislavskou celebritou! Ukazovat vám bude k Rybářské bráně, která vede na Hlavní náměstí, které je pulsujícím srdcem Bratislavy. Před Starou radnicí (v ní se mimochodem skrývá nejstarší muzeum na Slovensku mapující dějiny země poměrně zábavnou formou), opět nechybí několik paláců, před ní tryská Maxmiliánova fontána, ale především - tohle je město ve městě! Najdete tady stánky se suvenýry i domácími lahůdkami a spoustu kaváren, kde sedí turisté, stejně jako místní a popíjejí dobrou kávu.

Tu vám však možná doporučíme dát si na blízkém Hviezdosvalově náměstí. To je totiž pro nás osobně bratislavské “top”. Kromě mnoha příjemných kaváren, skrytých pod velkými korunami stromů, tady vyrostla obrovská šachovnice, kde máte co dělat, abyste s věží či jezdcem vlastními silami pohnuli. Šachovnice tvoří i mnoho stolků před restauracemi, takže si zahraje každý. Zkusit na tomto náměstí můžete i ping pong, ve venkovní knihovně si můžete půjčit knihu, uvelebit se na lavičku či - pozor: na kanapíčka volně k dispozici a pořádně si tu neopakovatelnou atmosféru užít.

Bratislavský hrad je “the must”!

Bratislava autobusem
Bratislavskou dominantou je jednoznačně její hrad. Foto: Shutterstock

Sebrali jste dost sil? Tedy vzhůru na bratislavskou chloubu, na hrad! Tyčí se nad Dunajem, po kterém plují malé i skutečně velké lodě s kajutami a lehátky. Má zdálky viditelné čtyři věžičky, a tak trochu vypadá jako převrácený stůl. Místní o symbolu svého města tvrdí, že tady už 2500 let před naším letopočtem sídlili Keltové, v 9. století je plynule vystřídali Slované, postupně se měnil ve vojenský románsko-gotický hrad a ten ve své přepychové sídlo později přeměnila Marie Terezie. Dnes se tady můžete podívat do jednoho z největších slovenských muzeí s 250 tisíci předměty mapující historii Slovenska od středověku až po současnost. Nás však nejvíce okouzlily zahrady pod hradem, na ty si vyhraďte dost času, výhled stojí za to.

A ještě jedno zastavení, a sice na podvečerní kávu, pivo či víno… Dopřejte si trochu klidu u Dunaje. Nábřeží rovněž lemují kavárny a byla by škoda v některé neposedět. Oficiální přístav, kde kotví lodě je hned vedle slavného Nového mostu. Ten poznáte podle unikátní vyhlídkové restaurace ve tvaru létajícího talíře UFO. Co tedy třeba vyrazit na chvíli ještě i na jinou planetu?

Anebo se naopak vydejte na prohlídku Bratislavy z paluby lodi, nejkratší plavba trvá tři čtvrtě hodiny - a dost možná, že se vám to zalíbí natolik, že se vydáte až do Vídně (zde několik informací o rakouské metropoli pro tento případ).

Tip pro rodiny: Zoo Bratislava

Pokud se do Bratislavy vydáte s dětmi, určitě je vezměte do zoologické zahrady. Bratislavská zoo totiž skutečně stojí za to.. Mají tady unikátní pavilon šelem, opic, výběhy nosorožců, klokanů, žiraf, zeber, antilop, přírodní jezera plameňáků a pelikánů a jedinečná terária a exotária s expozicí surikat, tropických koček, lenochodů nebo pásovců. Vaše děti budou nadšené a dost možná i vy… Více na www.zoobratislava.sk

Koupit jízdenku: Bratislava

Další informace:

www.slovakia.travel (slovenština)

www.visit.bratislava.sk (slovenština)