Dánskem na kole | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Dánskem na kole

Dánsko je země zaslíbená cyklistice, která vám nabízí nekonečný prostor pro spontánní výlety a dobrodružství. Dánové jezdí na kole, nikam nespěchají a podle některých průzkumů jsou nejšťastnějším národem na světě. Nevěříte? Sbalte si tedy kolo a vyjeďte.

 

Copenhagen & North Zealand

 

Foto: Adobe Stock

 

Cyklistickým okruhem po značených cyklostezkách městem Kodaň odstartujete své putování. Vaším dalším cílem po 48 km podél pobřeží Øresund a známých pláží v Bellevue, které vybízejí ke koupání, bude Helsingør.Až opustíte jeho úzké uličky, vyražte směrem k přímořským letoviskům Hornbæk a Gilleleje, přes lesy Gribskovu, kolem půvabného jezera Esrum Sø,  přenocujete v Hillerødu nebo Helsinge. Čtvrtý den Helsinge/Hillerød - Hundested (40-48 km), opět podél mořského pobřeží, úchvatných pláží a malých vesniček, odpočinkové oblati Tisvildeleje a Liseleje, přes přírodní park až na samý okraj poloostrova do Hundestede. Z  Hundestedu do Holbæku je to pouhých (52 km, nejdříve trajektem z Hundestede do Rørvigu na druhou stranu zálivu Isefjorden (25 minut), na poloostrov Odsherred, kde prožijete krásnou jízdu po pobřeží a obdivovat budete hned 3 zálivy: Isefjord, Lammefjord a Holbæk Fjord až dorazíte do Holbæku, města pyšnící se historií z 11.století. Šestý den navážete z Holbæku do Roskilde (47 km), krásnou zelenou krajinou s malými městečky podél Roskilde Bay dorazíte až do známého bohatého města Vikingů, biskupů a králů - Roskilde. Finiš vás čeká na posledních 44 km z Roskilde do Kodaně.

Koupit jízdenku do Kodaně.

 

Esbjerg - Nyborg - Copenhagen

 

Foto: Adobe Stock

Celé Dánsko je protkáno dokonalou sítí zřetelně značených cyklostezek pokrývajících území až 12.000 km. Ty jsou rozděleny na 11 různých Národních cyklistických tras, které spojují jednotlivé části země. Ve zvlněné krajině, kde nejvýšše položené místo dosahuje pouhých 170 m n.m.,nejsou žádné kopce a všechny cyklostezky jsou plánovány tak, aby odpovídaly fyzickým možnost i těch nejmladších.Dánsko se vám prostě dostane pod kůži, takže budete vidět, cítit a vnímat všechno kolem sebe. Trasa Esbjerg - Nyborg - Kodaň je označována jako Národní cyklistická trasa č. 6 (West) a měří kolem 325 km, vede z nejzápadnější části Dánska, z Esbjergu, na nejvýchodnější bod - k jezerům zahrad Tivoli v Kodani. Během cesty budete míjet lány polí s pasoucími se černými a bílými kravami na Jutském poloostrově. Ve městě Odense se budete moci projet hned několika cyklistickými trasami vedoucími přímo centrem města a podél řeky Odense, město je označováno za dánské národní město cyklistiky, ale nabízí i další památky, jako např. Dům H.C.Andersena. Pro překročení - resp. překonání - Great Belt (Velkého Beltu) budete muset využít vlakového spojení z Nyborgu do Korsøru, cena za 1 osobu s kolem je cca 111 DK jedním směrem a cesta trvá asi 15 minut.

Koupit jízdenku do Kodaně.

 

Søndervig - Copenhagen  

Trasa Søndervig - Kodaň je Národní cyklistická trasa č. 4 a měří cca 330 km, vede z nejplošší části západního Jutska - pobřeží Severního moře a zavede vás až na nejvyšší vrcholky centrálního jutského hřebenu - do země kopců a jezer (nejvyšší bod v Dánsku leží 170 m n.m.) Během jízdy se stanete svědky měnícího se charakteru zdejší krajiny, trasa vede převážně po místních komunikacích - navštívíte nejmenší světovou metropolu Aarhus, Kattegat, Sjælland a vikingská města jako Lejre a Roskilde. Tato cyklistická stezka zahrnuje i starou královskou cestu od Kallundborgu do Kodaně.

Koupit jízdenk do Kodaně.