Do kdy má otevřeno Keukenhof - nejkrásnější zahrada světa? | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Do kdy má otevřeno Keukenhof - nejkrásnější zahrada světa?

Už jen do 21. května 2017! Zbývají tedy poslední dny, kdy se můžete s námi vydat do holandského Keukenhofu - největšího květinového parku na světě. Miliony tulipánu, krokusů, hyacintů, narcisů, lilií a dalších voňavých skvostů budou kvést jen pro vás. Autobusy Eurolines vás sem svezou hned 3x týdně od 1 900 Kč za zpáteční promo jízdenku.

Foto: Dollarphotoclub

Pro každého, kdo má rád květiny a je nadšeným zahradníkem, je Keukenhof tipem na nejlepší výlet jeho života. Ale taky vlastně pro všechny, kdo rádi cestují a poznávají něco nového a jedinečného.

Vonící květinová pole, nad kterými přechází zrak i čich. Nádherná zákoutí prastarých stromů, jezírka, tajuplné stezky, ale především miliony rostlin důmyslně poskládaných do uměleckých děl na neuvěřitelných dvaatřiceti hektarech – to vše najdete v holandském Keukenhofu, kde tyto voňavé orgie letos vypuknou už 23. března! Každoročně je to největší událost roku, a to nejen pro Nizozemce, kde gigantický park stojí, ale pro celou Evropu; a nutno dodat, že nejen pro tu zahradnickou.

Velice jednoduše a příjemně se sem také letos dostanou i Češi – komfortní autobusy Eurolines vás sem dovezou třikrát týdně. A to až před samotnou bránu parku, který stojí u městečka Lisse (zhruba třicet kilometrů od Amsterdamu).

Keukenhof: Zahradníci, nebo umělci?

Více než sedmi milionům květů tady hrají prim tulipány. Těch je zde každoročně vysázeno neuvěřitelných čtyři a půl milionu! Tuto téměř nadpozemskou krásu má přitom „na svědomí“ pouhých sedmadvacet špičkových zahradníků.

„Aby květiny vydržely déle než několik dnů či týdnů, jak je pro ně obvyklé, sázíme je speciální metodou, díky níž je pak Keukenhof v květu i více než dva měsíce: cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání. Jakmile tedy jedny kytky odkvetou, hned začnou kvést další a další,“ upozorní i vás při návštěvě tohoto parku na jednu z jeho mnoha fascinujících věcí některý ze zahradníků, kteří tady nemají problém dělat odborné průvodce.

Náš tajný tip: Co se krásy květin týká, nejlepší doba, kdy do Keukenhofu vyrazit, je poslední týden v dubnu, protože máte největší záruku, že bude dobré počasí, a především, že tulipány budou skutečně všude – Keukenhof je v největším květu od 22. do 30. dubna!

           

Kytky, výstavy, cyklistika i romantika na lodičkách

Tímto pohádkovým místem procházíte po stezkách (celkem můžete ujít až 15 km), kolem nichž se objevují tváře známých osobností z tulipánů nebo třeba auta z hyacintů… Kvetou tady ale také keře, nad vámi se tyčí vzrostlé staleté stromy a společně s důmyslným systémem vodních kanálů a jezírek je to zákoutí jako stvořené pro umělce. Však tady také malíři a sochaři pravidelně pořádají výstavy.

Nudit se tady ovšem nebudou ani ti, kdo si dají rádi trochu do těla. Park je tak rozlehlý, že pokud si tady pronajmete bicykl, vaše nohy budou mít co dělat. A dopřát si můžete také zhruba třičtvrtěhodinový výlet speciálními loďkami, které vás provezou od keukenhofského mlýna po okolí. Do lodí, poháněných elektrickým motorem šetrným k životnímu prostředí, se pohodlně vejde zhruba dvacet lidí. Jde o upravená plavidla ideální pro mělké vody, která používají zdejší zahrádkáři a pěstitelé pro různé druhy prací. Vy se na nich můžete na zhruba třičtvrtěhodinové plavbě vydat od keukenhofského mlýna do stejně romantického okolí. 

Keukenhof v číslech

  • Za posledních 60 let navštívilo Keukenhof více než 50 milionů návštěvníků
  • Keukenhof je nejrozsáhlejší květinový park na světě
  • Rozloha parku je 32 hektarů
  • K vidění je zde 7 milionů květin, z toho 4,5 milionů tulipánů, vše sázeno ručně
  • Odpočinout si můžete pod 2 500 stromy, je jich tu 87 druhů
  • Patří mezi nejfotografovanější místa na světě
  • V parku je na15 kilometrů cest a pěšinek 

            

Zajímavost

Historie parku je mnohem romantičtější než by se mohla zdát. Keukenhof byla totiž původně bylinková zahrádka uprostřed loveckého revíru ("keuken" znamená v holandštině kuchyně) holandské hraběnky Jacoby Bavorské. V roce 1840 pak zahradničtí architekti, otec a syn Zocherové (mimochodem, právě ti navrhli věhlasný Vondelpark v Amsterdamu), dali základní podobu v anglickém stylu, kterému se dodnes obdivuje celý svět. Veřejnosti byl park poprvé otevřen roku 1950.

Fotografie: © VisitKeukenhof

Holandský design i Keukenhof

Hlavním mottem letošního dění v Keukenhofu bude holandský design. Holandští designéři získávají za své skvostné návrhy ocenění na celém světě, a tak se není čemu divit, že se právě oni stali zdrojem inspirace největšího květinového parku.Vrcholným uměleckým dílem taky tak letos bude květinová mozaika, a to vše na ploše 250 m2 a za přispění 100 000 cibulovin v zastoupení tulipánů, hyacintů, krokusů a dalších.

Inspirativní zahrady

V parku a zejména pak v jednotlivých pavilonech můžete načerpat inspiraci ze současných zahradnických trendů. A jaké to budou? Dozvíte se, jak kreativně může vypadat zeleninová zahrádka, tulipánová, exotická (tady pod názvem Golden Age), modrá (delftská), romantická, lavičková nebo třeba vintage zahrada! Průvodcem vám v Keukenhofu bude v pravidelné dny nejznámější holandský televizní zahrádkář Rob Verlinden, který bude s odborníky rozdávat rady plnými hrstmi.

Tulipománie v Keukenhofu 

Právě tulipány jsou v Keukenhofu letos v popředí. Na samostatné výstavě se dozvíte tajemné příběhy vztahující se k této kdysi velice vzácné květině, o tom, že jejich cibule se vážily zlatem, o slavných krádežích tulipánů i tajemném černého tulipánu. To vše na výstavě Tulipománie v pavilonu Juliana, kde nebudou chybět opět odborníci připraveni na vaše dotazy.

Ukázky aranžování květin

Nejslavnější aranžéři květin se vám předvedou každý den v Oranje Nassau pavilonu a dozvíte se, jak vytvořit jednoduché kytice i velkolepá aranžmá.

Fotografie: © VisitKeukenhof

Keukenhof pro děti

Nejmenším je tady určeno přírodní dětské hřiště, mohou se vydat pomazlit za zvířátky a zejména mláďátky na farmu, hledat poklad, prozkoumat malinkaté schované domečky, projít bludištěm z vysokých živých plotů nebo si dát palačinku či holandskou specialitu Poffertjes. A kromě toho se jistě dozví spoustu zajímavých věcí o květinách zábavnou formou kvízu, her a soutěží.

Akce pro veřejnost v Keukenhofu 2017

25. - 26. 3. 2017: Hudba Keukenhofu

31. 3. - 2. 4. 2017: Holland Heritage Weekend

7. - 9. 4. 2017: Květinový trh

14. - 17. 4. 2017: Dětské dny

22. 4. 2017: Květinové korzo

24. - 30. 4. 2017: Týden holandského designu

6. - 7. 5. 2017: Festival jídla a květin

13. - 14. 5. 2017: Romantika v Keukenhofu 

20. - 21. 5. 2017: Festival květin a módy

Ve všech pavilonech se budou nepřetržitě konat květinové show:

Oranje Nassau Pavillion přichystá každý týden kreace z jiných květin od tulipánu přes frézie, gerbery, růže, chryzantémy, kaly...

Willem-Alexander Pavillion bude útočištěm více než 75 000 tulipánů, více než 600 druhů a spatříte zde největší lilii Evropy

Beatrix Pavillion se promění ve velké unikátní představení orchidejí, anturií a bromélií

Keukenhof - praktické informace

 

Otevřeno: 23. března – 21. května 2017, denně 8:00 – 19:30 hodin, poslední vstup v 18:00 hodin

Vstupné: dospělí 16 EUR; děti 0 – 3 zdarma, děti 4 – 11 8 EUR, skupiny (20 – 200 lidí) 13,5 EUR

Oficiální stránky: www.keukenhof.nl, kde je možné zakoupit vstupenky on-line

Adresa: Stationsweg 166a, Lisse

Koupit jízdenku (od 1. 4. - 19. 5. 2017): Keukenhof (Lisse)

Fotografie: © VisitKeukenhof

 

Článek se nachází v rubrice: Novinky

 

Líbí se mi to (Facebook)