Velký průvodce: památky a zajímavosti Francie | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Velký průvodce: památky a zajímavosti Francie

Francie je zemí, kde si své najde snad každý. Chcete se vydat na degustaci šampaňského? Pak si kupte jízdenku do Remeše. Skvělá muzea na vás budou čekat v Lyonu a trojice historických náměstí se vám představí v Nancy. Za romantikou cestujte rovnou do Paříže. Tušíte, proč je právě Dijon domovem hořčice nebo jakých institucí je Štrasburk sídlem? To všechno zjistíte z našeho velkého průvodce Francií. 

Francie s Eurolines
Zjistěte, co stojí za to ve Francii navštívit. Foto: Adobe Stock

Tip č. 1: Za romantikou do Paříže

Paříž autobusem
Romantická Paříž už na vás čeká. Foto: Shutterstock.com

Město zamilovaných, to je Paříž. Pokud chcete udělat své drahé polovičce radost, pak vaše toulky Paříží začněte kávou na Champs-Elysées, kde se nachází nejen nejlepší francouzské restaurace, ale také luxusní butiky, prodávající značky Louis Vuitton i Mont-Blanc.

Ikonou města je ovšem slavná Eiffelova věž, která ční do výšky 324 m a poskytne vám úchvatný výhled na celou Paříž. Také nezapomeňte navštívit katedrálu Notre-Dame de Paris, která je mistrovským dílem gotické architektury. Její výstavba začala ve 13. století a dokončena byla až o dvě století později.

Milovníci umění mají v Paříži jednu povinnost, a tou je prohlídka muzea Louvre, kde sídlí nepřeberné množství uměleckých skvostů. V muzeu se prostřednictvím děl rázem ocitáte ve starověku, středověku, v Egyptě, v Řecku i u Římanů. V Louvru se ukrývá jeden poklad, na jehož spatření se stojí velké fronty. Je jím Mona Lisa! Muzeum je se svými 35 000 uměleckými díly světovým unikátem, který stojí za to navštívit nejen během dne, ale také ve večerních hodinách, kdy si můžete vychutnat nádherný pohled na osvětlenou skleněnou pyramidu. 

Koupit jízdenku: Paříž

Tip č. 2: Remeš zve na nejlepší šampaňské

Remeš autobusem
Za šampaňským a památkami až do Remeše. Foto: Adobe Stock

Vyjeďte do Remeše, který je často označován za region šampaňského. Při své návštěvě ovšem nezapomeňte navštívit sklepy, o kterých se mluví až za hranicemi Francie. Během degustací vám výrobci šampaňského rádi odhalí zákulisí výroby nejprestižnějšího vína a vy si s sebou můžete domů odvézt plno tekutých suvenýrů. Na degustaci se můžete vydat do působivých sklepů Taittinger, Veuve Clicquot či Martel.

Při procházce městem nesmíte opomenout navštívit katedrálu Notre-Dame de Reims, kde byli za přípitku šampaňským korunováni francouzští králové. Tato stavba je nyní na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud chcete ochutnat něco opravdu netradičního, pak mějte oči otevřené a hledejte v obchodech růžové piškoty, které lidé běžně namáčí do šampaňského.

Už jste slyšeli příběh o vzniku bublinek? V Remeši se traduje, že šampaňské vzniklo omylem. Za jeho „objevitele“ je považován mnich Dom Pérignon, v jehož víně se nechtěným kvašením utvořily bublinky. Naštěstí se mu je nepodařilo odstranit, a tak si dnes můžeme vychutnávat jeho dílo.

Koupit jízdenku: Remeš

Tip č. 3: Když do muzea, tak jedině do Lyonu

Lyon s Eurolines
Lyon vás zavede do světa muzeí. Foto: Shutterstock.com

Lyon je městem, které čeká na to, až ho objevíte. Během procházek tady narazíte na nejstarší francouzské zříceniny, projdete se středověkými čtvrtěmi a spatříte renesanční domy. Svou historií však sahá až do římských dob.

Tím vším se Lyon dnes hrdě zasloužil o to, aby byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město je také známé svým velkým množstvím muzeí, které můžete kdykoliv navštívit. Zvolání „haló, haló“ uslyšíte, když se vydáte do muzea Telecomu, ve kterém je prostřednictvím zajímavých exponátů zachycena historie telekomunikace.

A u vynálezů ještě zůstaneme. Muzeum bratří Lumièrů, kteří stáli za vznikem kinematografie, vás vrátí v čase až do dob, kdy vznikal film. Navštivte čtyřpatrovou vilu lyonské továrny na výrobu fotografických desek a papírů, kde mimo jiné uvidíte i to, jak vypadalo první veřejné promítání roku 1895. V Historickém muzeu tkanin uvidíte oděvy jedné ze zimních kolekcí Marie Antoinetty a hedvábné záclony. Musée des marionnettes du Monde vás zavede do míst, kde žije až 2000 loutek, mezi kterými je i lyonský nebojsa.

Koupit jízdenku: Lyon

Tip č. 4: Nancy a unikátní náměstí

Nancy s Eurolines
V Nancy jsou památky téměř na každém rohu.
Foto: Shutterstock.com

Nancy je největším městem Lotrinska a bývalým sídlem vévodů. Dnes je proslulé především svou architekturou. Dokonce až tři zdejší náměstí jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Stanislavovo náměstí je jedním z nich. Toto náměstí nechal vystavět bývalý polský král Stanisław Leszczyński na počest svého zetě Ludvíka XV. už v roce 1751. Nyní na náměstní najdete radnici, Národní operu či Muzeum výtvarného umění. Dominantou tohoto místa je ovšem přepychová zlatá železná brána kolem fontány Neptuna a Amfitríty. Druhým náměstím je Place de la Carrière. Po stranách najdete cestičky lemované lipami a na každém rohu malé fontány a starobylé sochy. Poslední z třetice náměstí je Place d'Alliance, které je sice nejmenším náměstím, zato ale tím nejmilejším.

Koupit jízdenku: Nancy

Tip č. 5: Dijon - domov hořčice

Dijon s Eurolines
Odhalte výrobu dijonské hořčice. Foto: Dollarphotoclub

Francouzské město Dijon je domovem krásných renesančních staveb, při jejichž prohlídce si můžete užít skvělou procházku centrem, kde to prostě žije. Nechte se kulturně obohatit místem, které vyniká výbornou kuchyní a dobrým jídlem. Dijon mnozí lidé znají hlavně díky dijonské hořčici, jejíž historie spadá až do roku 1336. S vynálezem současné receptury však přišel až Jean Naigeon v roce 1752, kdy se rozhodl původní recepturu pozměnit. Jak a proč zjistíte čtením článku Dijon - cesta za nejlepšími víny v Evropě.

Po stopách dijonské hořčice se můžete vydat i v Musée de la Vie Bourguignonne, kde vám představí historické nádoby na tuto žlutou pastu. Dokonce se i dozvíte, že jí Francouzi každoročně sní neuvěřitelných 50 000 tun. Město Dijon ale není pouze městem hořčice, ale také vína, protože leží v samotném srdci francouzského Burgundska, které je obklopeno překrásnými vinicemi, nabízejícími širokou škálu těch nejlepších vín.

Koupit jízdenku: Dijon

Tip č. 6: Štrasburk - město EU

Štrasburk autobusem
Za kouzelnými domy do Štrasburku. Foto: Shutterstock.com

Štrasburk je vyhlášený za sídlo evropských institucí, do kterých můžete nahlédnout i vy, pokud si ovšem předem zarezervujete místo. Ve Štrasburku najdete budovu  Evropského parlamentu, Evropského soudu pro lidská práva i sídlo Rady Evropy.

Kromě těchto moderních budov je Štrasburk domovem i starší architektury, o jejíž vznik se zasloužily hned dva státy. Německo a Francie dlouho bojovaly o Štrasburk, což vedlo k tomu, že kultury obou těchto států se právě v tomto městě propojily. Štrasburk má tak vlastní styl architektury, jídla i kultury. Co tedy v tomto městě objevovat? Vydejte se směrem ke gotické katedrále, která patří na seznam „must see“. Je působivá především kvůli slavnému orloji, na jehož rozezvučení stojí turisté celé hodiny. Podívejte se i do malebné čtvrti starého Štrasburku, zvané La Petite France, kde řemeslníci ve středověku provozovali své obchody. Dnes si zde můžete posedět v alsaských hospůdkách. 

Koupit jízdenku: Štrasburk

Eurolines CZ je autobusovou jedničkou pro Francii. Nabízíme spojení do dalších francouzských destinací - s naší sesterskou společností ISILINES můžete pohodlně projet desítky měst i městeček.

Podívejte se, kam všude se můžete s ISILINES po Francii vydat.