Evropa na talíři | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Evropa na talíři

Památky mohou někdy nudit, ale jídlo zaručeně nezklame. Na gurmánských festivalech ochutnáte to nejlepší, co evropské metropole nabízejí. Co se jí v Amsterdamu, Berlíně, Budapešti, Kodani, Mnichově nebo ve Frankfurtu? Užijte si podle své chuti a gusta třeba už prodloužené květnové víkendy!

Berlín autobusem
Je čas vyrazit na nejlepší gastro akce v Evropě. Foto: Dollarphotoclub.com

Vídeň: Gurmánský festival

(12. - 14. 5. 2017)

Aby jídlo chutnalo, je dnes samozřejmostí, ale soustřeďme se také na prostředí, ve kterém jsou pokrmy servírovány. Jíst poblíž památníku slavného Johannese Strausse není k zahození. Nejen kvůli pomníku krále waltzu se letošní vídeňský gurmánský festival koná ve Stadtparku, který od roku 1860 patří ve Vídni k  nejstarším parkům. Na co se na festivale můžete těšit? Co takhle otestovat, zda všech 170 rakouských odborníků a výrobců potravin, kteří přislíbili účast,  jsou ve svém oboru za hvězdy? Ochutnejte jídlo a ověřte si, zda jsou Vídeňáci těmi nejlepšími kuchaři. A pozor, nebude se jen vařit, ale také péct!

Koupit jízdenku: Vídeň

Amsterdam: Putovní kuchyně 

(12. - 16. 5. 2017)

Jakým jiným způsobem než z úst do žaludku může jídlo putovat? No přece pojízdným vozem, kterému se dnes neřekne jinak než Food Truck. Ty se v květnu sjedou do Amsterdamu (do Westergasfabriek), aby stejně jako vy byly součástí festivalu putovní kuchyně. Vstup na tuto venkovní akci je zcela zdarma, tak si můžete pošetřit peníze na ochutnávku kulinářských specialit, pizzy i BBQ.

Koupit jízdenku: Amsterdam

Budapešť: Gourmet Festival 

(12. - 15. 5. 2017)

Budapešť autobusem
Na gastro akcích bude nabídka pokrmů opravdu rozmanitá.
Foto: Shutterstock.com

Kde jinde ochutnat maďarskou klobásu než v samotném centru Maďarska? Budapešť bude i letos hostit gurmánský festival, na kterém se sejde více jak 100 hvězdičkami oceněných restaurací, kuchařů, jejich mistrů a odborníků přes víno. Co byste určitě při návštěvě Gourmet festivalu neměli vynechat, jsou asijské těstoviny a židovské bistro. Jedna delikatesa za druhou bude soutěžit o vaši pozornost. Na znalce tvrdého alkoholu čeká i pravá maďarská pálenka. Z vaření v Budapešti poteče pot a vy musíte být u toho.

Koupit jízdenku: Budapešť

Berlín: Festival kultur a dobrého jídla

(2. - 5. 6. 2017)

Opulentní kostýmy, nápadité masky, zdobené vozy, divoká hudba a hlavně nekončící veselí – zkrátka karnevalový průvod jak má být. Jeden z nejvyhlášenějších se koná už v červnu v berlínském Kreuzbergu. Na tomto již vyhlášeném pouličním festivalu předvádějí to nejzajímavější zástupci všech kultury, které se v německé metropoli potkávají, především se však prezentují svými rozličnými kuchyněmi. Ochutnat můžete čerstvé kokosové ořechy, pokrmy ze sladkých brambor a mnohé další speciality.

Koupit jízdenku: Berlín

Amsterdam: Chuť Amsterdamu

(2. - 5. 6. 2017)

V gurmánské nebe se promění Amsterdam už toto léto. Za příjemných tónů jazzové a soulové hudby můžete naplnit své žaludky těmi nejlepšími dobrotami, které Nizozemí nabízí. Ještě než se na festival vydáte, nezapomeňte si směnit eura za Florijneny, které jsou oficiálním platidlem festivalu. Nikdo se přece nechce na jídlo dívat a přitom ho neochutnat. Nejlepší národní i mezinárodní kuchaři se v Amsterdamu utkají o vaši pozornost. Vždy jste toužili prozkoumat, jak v luxusnějších restauracích vaří, ale chyběly vám finance? Nyní máte příležitost vše napravit. Na amsterdamském festivalu budou servírovány malé porce jídel z přepychových restaurací za zvýhodněnou cenu.

Koupit jízdenku: Amsterdam

Amsterdam: Raw Food Festival 

(12. 6. 2017)

Amsterdam autobusem
Znáte Raw Food? Vydejte se do Amsterdamu, kde se koná
Raw Food festival. Foto: Fotoguru.cz

Celý svět pečuje o své zdraví, a tak se není čemu divit, že Raw Food produkty jsou doslova hitem mezi milovníky dobrého a zdravého jídla. Co to vlastně Raw Food je? Jedná se o potraviny a jídlo, které před konzumací neprošly tepelnou úpravou. Toto jídlo je sice syrové, ale zato plné vitamínů a živin, které nebyly vysokou teplotou zničeny. Vhodně zvoleným místem pro festival se stala farma Langerlust, na které budou rozmístěny desítky stánků s výborným a krásně vypadajícím jídlem. Zúčastnit se můžete i zábavných workshopů, ochutnávek a debat o Raw jídle. A ještě jeden malý tip. Nezapomeňte ochutnat Raw čokoládu! Je to opravdový zážitek.

Koupit jízdenku: Amsterdam

Berlín: Mezinárodní pivní festival 

(5. - 7. 8. 2017)

Mají Češi lepší pivo než Němci? To zjistíte, když se vydáte na pivní festival do Berlína. Přes 300 sládků z více jak 80 zemí  bude na ulici čepovat nad 2000 druhů tohoto zlatavého moku. Připravte si vycházkové boty na 2 km túru napříč Karl-Marx-Allee, kde se Mezinárodní pivní festival odehraje. K ochutnávce piva vám bude hrát i příjemná hudba. Doporučujeme nechat auto doma a vyrazit na festival autobusy Eurolines. Řízení pod vlivem alkoholu je totiž zakázáno.

Koupit jízdenku: Berlín

Frankfurt: Apple Wine Festival

(11. - 20. 8. 2017)

Frankfurt a jablka k sobě patří stejně jako vychlazený cider k létu. Roßmarkt ve Frankfurtu se v srpnu stane místem tance, zpěvu a zábavy při popíjení dobrého cideru. Jedině ten dokáže v létě osvěžit. Nevíte, co to cider je? Jedná se o jablečné víno, které vzniká kvašením jablečného moštu. Apple Wine Festival vám umožní ochutnat tradiční německé jablečné víno vyrobené z nejlepších odrůd jablek. Pro vybíravé jedince budou připraveny i koktejly, jejichž součástí je samozřejmě i cider.

Koupit jízdenku: Frankfurt

Mnichov: Oktoberfest

(16. 9. - 3. 10. 2017)

Mnichov autobusem
Oktoberfest zve na kvalitní pivo a pravé mnichovské speciality.
Foto: Shutterstock.com

Jeden z největších festivalů v Evropě má svůj domov v Mnichově. Na Oktoberfest se sjíždí všechny věkové generace, aby ochutnaly „obří“ preclíky a speciální pivo z německých pivovarů servírované ve stanech dívkou v bavorském kroji. Věděli jste, že pouze 6 pivovarů má svolení čepovat své pivo na pivním festivalu? A pozor, zdejší pivo je o něco silnější než klasické německé pivo a večer na Oktoberfestu přežijí opravdu jen ti nejsilnější. Po pár pivech určitě oceníte i tradiční bavorskou hudbu, a pokud ne, tak můžete být ve večerních hodinách svědky popových i rockových koncertů.

Koupit jízdenku: Mnichov

Kodaň: Skandinávské vaření

(1. - 3. 9. 2017)

O dánské kuchyni toho moc nevíme, a je načase to napravit. To jde jen tak, že se vydáte na kodaňský gurmánský festival, kde bude zastoupena dánská kuchařská špička. Přes 100 000 milovníků jídla se v minulosti zúčastnilo tohoto festivalu a rozhodně nelitovali. Festival zahrnuje gurmánské zážitky, workshopy i program pro děti. Na své si přijdou i příznivci michelinské kuchyně a pouličních stánků.

Koupit jízdenku: Kodaň

Budapešť autobusem
I znalci dobrého vína si přijdou na své.
Foto: Dollarphotoclub.com

Budapešť: Mezinárodní festival vína 

(8. - 11. 9. 2017)

Milovníků a hlavně znalců dobrého vína přibývá. Proč jim tedy neudělat sraz? Ten se opravdu uskuteční, a to v samotném centru Maďarska, v Budapešti na Buda Castle Hill.  Mezinárodní festival vín je prestižní záležitostí, na kterou se nejen vinař těší celý rok. Na programu jsou degustace vín, živá vystoupení a samozřejmě aukce vín, díky které si můžete doma rozšířit vlastní archivní sbírku. Když budete mít štěstí a vinaři náladu, a tu určitě po víně mít budou, možná vám prozradí tajemství výroby maďarského vína.

Koupit jízdenku: Budapešť