Kam na Velikonoce v Evropě | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Kam na Velikonoce v Evropě

Na Velikonoce se připravuje každá země po svém. V Berlíně se věší na stromy kraslice, v Paříži pojídají čokoládu, ve Vídni pořádají nejlepší evropské velikonoční trhy a v Budapešti jsou ženy kropeny vodou. Využijte prodlouženého víkendu a odhalte, zda i jinde ve světě jsou Velikonoce krásnými svátky, jako u nás. Do velikonočních metropolí vás svezou autobusy Eurolines za speciální promo ceny a navíc jsou vybavené dětskými autosedačkami!

Velikonoce v Berlíně, to je  jedna velká párty!

Berlín autobusem
Berlin © Touristinfo Hollfeld / Leikam Gerhard

O velikonocích je Berlín doslova nabitý velikonočními akcemi. Ať už máte chuť na koncert, výstavu či tradiční akce, vašemu přání bude v jakémkoliv případě vyhověno. Víte, co by se mohlo ukrývat pod pojmem Osterstrauch? Jedná se o jednu z typických velikonočních aktivit Němců, kteří každoročně na jaře věší vlastnoručně nabarvená vejce na keře a stromy zdobící parky a zahrady napříč Německem.

Co v Berlíně na Velikonoce zažít:

Mezi takzvané highlighty oslav jara zde patří hledání vajíček v Britzer Garten Dejte svým nohám po celodenní chůzi chvíli volno, zatímco děti budou zběsile běhat po zahradě a soutěžit v tom, kdo najde více vajíček. V nedaleké kavárně si můžete navíc dát skvělou kávu, která vás zaručeně nakopne k další okouzlující procházce Berlínem.

Všichni rytíři, kejklíři a tanečníci se sjíždějí do Zitadelle Spandau na Rytířský festival, aby se zde střetli ve středověkých bitvách a turnajích. Nebudou chybět ani akrobatické kousky a zábava pro nejmladší účastníky.

Velikonoční oslavy se konají i v Düppel Museum Village. Děti si nabarví velikonoční vajíčko, dospělí ocení tradiční domácí klobásy.

I během svátků je třeba se vzdělávat. Co takhle vyzkoušet komentované velikonoční prohlídky v Muzeu přírodovědecké historie v Invalidenstraße.  Pozdravte obrovského ledního medvěda i gigantického, 13 metrů vysokého brachiosauruse.

Slavnostní tóny zazní během varhanních koncertů Johanna Sebastiana Bacha, Franze Lista a Richarda Wagnera v  Konzerthaus Berlin.

Velikonoční pochoutky:

Na Zelený čtvrtek si zde dejte polévku ze sedmi bylin, jejímiž ingrediencemi jsou špenát, petržel, pórek, pažitka, pampeliška a také nesmí chybět šťovík. Je to opravdová lahůdka a narazíte na ni na velikonočních trzích. Na Veliký pátek je maso zakázáno, a tak se musíte spokojit s rybou. Po masovém půstu je neděle dnem, kdy se naopak masu holduje. Němci dávají přednost hlavně jehněčímu.

Koupit jízdenku do Berlína

Tradiční velikonoce ve Vídni

Rakouská metropole si v tradiční velikonoční atmosféře libuje. Téměř na všech vídeňských náměstích jsou trhy, kde je možné pozorovat řemeslníky a ochutnat sezónní speciality. Mezi ty, které Češi pravidelně navštěvují, protože jsou prostě nejlepší, patří trhy před zámkem Schönbrunn. Stačí jít za vůní květin, protože na vás čeká bohatá květinová dekorace, ale také výrobky z keramiky, dřeva, program pro děti a kulinářské delikatesy z celého Rakouska. Ve starovídeňském stylu jsou velikonoční trhy na Freyungu, kde vypukne vajíčkové šílenství. Na jednom místě totiž uvidíte na 40 000 vajec a kraslic. Velikonoční slavnosti budou rovněž probíhat v Prátru. Kromě „řetízkáče“ si můžete vychutnat program s živou hudbou, divadelními i kouzelnickými představeními a nebude chybět ani již tradiční velikonoční průvod.

Velikonoční pochoutky:

K vídeňským trhům patří kančí, šťavnatá šunka, knedlíky s vejci a Osterpinze - sladké bochánky z kynutého těsta. Mlsné jazýčky své chuťové pohárky uspokojí pečenými jablky nebo třeba oblíbeným pokrmem císaře Františka Josefa I. - trhanci.

Koupit jízdenku do Vídně

Velikonoce v Paříži ve znamení delikates

Paříž autobusem
Paris © Atout France / CØdric Helsly

Francouzi jsou známí svou láskou k jídlu, a jak jinak oslavit příchod jara než dobrým jídlem? Mezi dobrotami, po kterých se vám budou sbíhat sliny, patří hlavně čokoláda.

Co v Paříži na Velikonoce zažít:

Chcete-li se podívat do historie čokolády, navštivte Choco-Story. Muzeum pořádá speciální velikonoční program, na kterém si děti i dospělí zahrají na Karlíkovu továrnu na čokoládu. Vyrobit si můžete velikonočního zajíčka či vajíčko.

Další zastávkou během putování za čokoládou je obchod Fauchon, jehož majitelé si od roku 1886 vybírají cukráře, kteří patří k profesionálům svého oboru. Za ochutnání tady stojí snad všechno a místní cukráři navíc vytvářejí gigantické výtvory s velikonoční tématikou.

Armádu tučňáků, jenž se rozplývají na jazyku, dokáže z čokolády vytvořit cukrář Patrick Rogers. Při pohledu na velikonoční výkladní skříně jeho cukrárny budete mít pocit, že jste se právě ocitli v galerii umění.

Velikonoční pochoutky: 

K Velikonocům neodmyslitelně patří také vajíčka, která nemusí být ukryta jen na zahradách, ale můžou se skrývat i ve vašem talíři. O víkendu si v Paříži zajděte na pozdní snídani či brzký oběd tzv. brunch do restaurace, kde vejce hrají hlavní roli - do Eggs & Co. Každým rokem tady připravují speciální velikonoční menu!

Koupit jízdenku do Paříže

Krojované Velikonoce v Budapešti

Nastupte do autobusu Eurolines, chvilku si pohodlně pospěte a za pár chvil jste v kulturním centru Maďarska. Festival, který oslaví příchod jara se bude i letos konat v okolí Budínského hradu. Lidové vystoupení v krojích, řemeslnou výrobu i přehlídku zdejších tradic můžete spatřit na jarmarku v Budapešti. Jak Maďaři slaví Velikonoce je možné poznat v Muzeu Etnografie, kde můžete také spatřit umění maďarského folklóru. Na tomto místě proběhne i speciální velikonoční program pro děti i jejich doprovod.

Tradice se v Maďarsku dodržují se stejným nadšením jako u nás v Čechách. Kdy jindy v roce mohou muži své ženy polévat studenou vody, aniž by jim za to dámy vyčinily? A navrch k tomu, pánové ještě dostanou sladkou odměnu v podobě čokolády. Co se sluší o Velikonocích v Maďarsku pojídat? K jídlu, které na velikonočním menu nesmí chybět, patří uzená šunka, vařená vejce, bramborový salát a velikonoční pečivo.

Koupit jízdenku do Budapešti

Více informací najdete na:

www.visitberlin.de (němčina)

www.parisinfo.com (angličtina)

www.wien.info (čeština)

www.budapest.com (angličtina)