Karneval v Nice | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Karneval v Nice

Francouzská riviéra od 11. do 26. února 2017 přivítá jednu z největších karnevalových oslav na světě. Za ohromující květinovou výzdobou a gigantickými postavami každoročně přijíždí miliony návštěvníků z celého světa. A vy byste u této velkolepé akce také neměli chybět. 

Nice autobusem
Jeden z největších karnevalů v Evropě začíná tradičně v únoru. Foto: J. KELAGOPIAN / OTC Nice

Nenechte si ujít karneval v Nice

Nice autobusem
Na květinovou bitvu se těší každý návštěvník.
Foto: J. KELAGOPIAN / OTC Nice

Karneval v Nice začíná přesně v 18:00 hod. již tradičním příjezdem karnevalového krále na historické náměstí Place Masséna. Více než 1000 hudebníků a tanečníků vás v následujících tvou dvou týdnech dostane do rytmu, a to jak ve dne, tak i v noci. To by nebyl karneval, kdyby během akce chyběla květinová bitva na Promenade des Anglais, kde tematicky oblečené slečny házejí na diváky až 100 000 čerstvě natrhaných mimóz, gerber, lilií a dalších květin, které symbolizují vysokou kvalitu a rozmanitost riviérských květů.

Vrcholem festivalu je průvod, který vede 17 honosně ozdobených plováků a jiných gigantických figur. Letos nad karnevalem bude držet ochrannou ruku král energie, v jehož tématice se celá akce ponese. Karneval je završen velkolepým ohňostrojem nad Andělským zálivem, čemuž ještě předchází tradiční pálení karnevalového krále, který je vyslán na lodi na moře.

Jak šel čas s karnevalem v Nice

Nice autobusem
Vrcholem festivalu je průvod, který vede 17 gigantických plováků.
Foto: A.ISSOCK/ OTC Nice

První zmínky o karnevalu byly zaznamenány už v roce 1294, kdy si Charles d'Anjou, hrabě z Provence, užil právě na tomto místě neorganizované bujaré oslavy, o jejichž průběhu nevíme zhola nic. Ví se však, že slovem karneval bylo označováno období hodování mezi dvěma postními dobami a jsou s ním spojovány hlavně kostýmové průvody.

Kvůli politickým a vojenským nepokojům způsobeným francouzskou revolucí musel být karneval na nějakou chvíli přerušen. V roce 1830 však navštívil město Nice sardinský král se svou chotí. Na jejich počest jim městská rada uspořádala karnevalový průvod. Pár celou událost sledoval z palácového balkonu a radostně mával lidem v elegantních maskách. Když král nemohl být v dalších letech této akci přítomen, rozhodli se místní lidé vytvořit figurínu krále, kterou umístili na balkon. V roce 1882 bylo rozhodnuto, že tento falešný král by měl být součástí průvodu, a tak se také stalo. Letos se vám tedy představí král energie.

Využijte čas k prohlídce města

Ve volné chvíli si můžete odskočit z karnevalu do Starého města (Vieille Ville), které je bludištěm obchodů, restaurací a kaváren a také středobodem módních butiků. Obdivuhodná je také bazilika Notre-Dame de Nice, kterou si díky gotickému slohu, barevným sklům a reliéfu, fotí denně stovky turistů. Při toulkách městem se také nezapomeňte zastavit u památníku aux Morts, který je zasazen do kamene a nachází se v těsné blízkosti Castle Hill, z jehož vrcholu budete mít nádherný výhled na celé město.

Koupit jízdenku: Nice