Nejkrásnější evropské zahrady | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Nejkrásnější evropské zahrady

Jste nadšený zahradník či prostě jen máte rádi omamně vonící květiny či důmyslně vytvarované parky? Anebo máte slabost pro botanické zahrady? Vydali jsme se po Evropě a našli pro vás ty nejlepší zahradní skvosty!

Vídeň autobusem
Připravte se na cestu květinovými ráji. Foto: Shutterstock

VÍDEŇ

Schönbrunnská zahrada s největším leknínem na světě

Vídeň autobusem
Schönbrunn ukrývá nejen zámek, ale i park,
kde jsou vysázeny květiny všech barev.
Foto: © Österreich Werbung/Mayer

Zámek Schönbrunn patří k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni a jeho nedílnou součástí je i zahrada, která měla zastínit tu ve Versailles. V roce 1900 bylo v Schönbrunnu vysázeno přes 25 000 orchidejí a 1 500 různých druhů květin, čímž si zahrada zasloužila rekord místa s největší sbírkou v Evropě v té době.

Volný čas můžete využít procházkou mezi živými ploty, kolem soch i fontán. Můžete také zavítat k palmovému skleníku, který je domovem mnoha středozemních, tropických a subtropických rostlin. Budova je rozdělena do tří pavilonů se třemi teplotními zónami, které jsou vzájemně spojeny tunelovými chodbami.

Ve skleníku najdete také největší leknín na světě, jehož průměr listu dosahuje až 1,20 metru. Dávejte si však pozor, abyste se v zámeckých zahradách neztratili v přírodním bludišti, které ukrývá všech dvanáct znamení zvěrokruhu. Z Rakouska si můžete odskočit do Japonska, a to prostřednictvím japonské zahrady, která je obklopena bambusovým plotem.

Moře květin v Hirschstetten botanické zahradě

Zahradníci a jiní milovníci květin by měli zavítat do botanické zahrady Hirschstetten, která je domovem 360 000 jarních květin, 1,5 milionu letních květin, 60 000 podzimních květin a 1 milionu cibulovin. Exotický zážitek získáte během procházky po mexických, japonských i čínských zahradách. Dokonalá relaxace na vás čeká v indické zahradě nebo na lavičce, kde můžete odpočívat obklopeni banánovníky.

Koupit jízdenku do Vídně

PAŘÍŽ

Evropská pýcha: Zahrady ve Versailles

Paříž autobusem
VERSAILLES © Atout France/Nathalie Baetens

Pokud byste za svůj život měli navštívit nějaké proslulé zahrady, pak by to měly být právě ty ve Versailles. Pečlivě pěstěný trávník, rozkvetlé květiny a fontány jsou rozmístěny napříč zahradami a jsou skutečně unikátní. Versailles se stalo vzorem všech francouzských zahrad, a právě to byl úmysl Ludvíka XIV., který pověřil André Le Notreho návrhem zahrady, jež měla zámku dodat na honosnosti.

A že si André dal opravdu záležet. Práce na zahradách trvaly neuvěřitelných čtyřicet let. Umění, které se v zahradách nachází, je však i dílem dalších osobností, jako byl Jean-Baptiste Colbert, Charles Le Brun a Jules Hardouin-Mansart. Jen díky jejich důmyslně propracovaným návrhům se podařilo přeměnit louky a močály v umělecké skvosty s květinovými záhony s fontánami.

Zámecké zahrady si také získaly slávu mezi lidmi díky svým geometricky vyrovnaným terasám, cestičkám lemovaným stromy, rybníky a kanály. Za svou letitou existenci byly hned několikrát vylepšovány a jednu z těchto úprav zažily za dob Marie Antoinetty, milovnice nepravidelnosti, skal a potoků, které znázorňovaly anglický styl. Dáma, jež za Velké francouzské revoluce skončila na popravišti, dostala od svého muže Ludvíka XVI. jako dar zámeček Malý Trianon, divadlo i vesničku, v níž nechala vybudovat zahradu, kde se v poklidu zabavovala se svými dámami.

Ať už přijedete do Versailles v kteroukoliv roční dobu, nikdy to nebude ve špatný čas. Versailles je oblíbenou turistickou destinací, kam ročně míří více než 3 miliony turistů. Vyplatí se vydat se sem mimo špičku, a sice hned po otevření v 9 hodin ráno. Pokud si chcete zahrady užít v jejich plné kráse, nejvhodnější dobou jsou jarní a letní měsíce. Mějte také na paměti, že budova Versailles vždy v pondělí není přístupná veřejnosti. 

Silná čtveřice: Nejkrásnější pařížské botanické zahrady

Paříž autobusem
Udělat si selfie můžete hned ve čtyřech „královských“ zahradách.
Foto: Dollarphotoclub

Sázka mezi Marií Antoinettou a hrabětem Artoisem stála u zrodu jedné z nejkrásnějších pařížských zahrad. Marie Antoinetta odmítala uvěřit, že je možné za tři měsíce postavit palác i se zahradou. I přes její nedůvěru vznikl park de Bagatelle. Oblíbeným místem zamilovaných párů, které chtějí prožít romantické chvilky, je Bassin aux Nymphéas – rybník víl, po jehož hladině plavou lekníny. Dnes však mnoho milovníků květin míří do parku de Bagatelle, aby spatřili růžovou zahradu, jež získala řadu ocenění. K vidění je až 9 000 růží, a to z 1 200 odrůd. Součástí zahrady je i Oranžerie, kde se pravidelně konají koncerty.

Park Floral de Paris, který zaujímá povrch 31 hektarů, byl vytvořen už ve 13. století, kdy plnil funkci královského loveckého revíru. Paříž několikrát hostila mezinárodní květinovou show. Místní vláda však v roce 1969 rozhodla, že v pořadí třetí show se odehraje uvnitř Bois de Vincennes, a tak nechala v parku vybudovat rozsáhlé botanické zahrady, kam se dostanete, když dojedete na stanici metra Chateau-de-Vincennes. Park Floral je domovem asi 3 000 druhů rostlin, rybníku s lekníny, fontán, soch, květin všech barev a důmyslných keřů.

V zahradě můžete obdivovat i desítky bonsají, o které tu s láskou pečují. Nenechte si ujít ani několik set druhů tulipánů a jiřin. Všemi barvami rozkvetlou zahradu si užijete na jaře, ale i během roku se můžete zajít podívat do Jardin des Quatre Saisons, neboli zahrady čtyř ročních období.

École Du Breuil se rozkládá na ploše 23 hektarů a dominují jí ovocné stromy. Součástí botanické zahrady je arboretum, ovocný sad i skleník. K vidění, bohužel ne k ochutnání, jsou plody z 300 druhů jabloní a hrušní.

Poslední ze čtveřice botanických zahrad je Jardin des Serres d'Auteuil, jež byla vytvořena v elegantním francouzském stylu. Důležitou součástí zahrady je pětice domků, kde se uchovávají vzácné sbírky rostlin a stromů. Najdete zde také palmový skleník. Pokud se chcete parkem projít s odborníky, pak si rezervujte místo při organizovaných prohlídkách, které se tu konají po celý rok.

Koupit jízdenku do Paříže

NICE

Botanický rychlokurz v Nice

Ač se to někomu možná bude zdát neuvěřitelné, tento park kdysi býval nelichotivou autobusovou zastávkou. Dnes je promenáda du Paillon místem, kde během 30 minut projdete botanickým rájem pěti kontinentů. Za poměrně krátkou dobu můžete poznat život rostlin napříč celým světem. Na 12 hektarech jsou k vidění také sochy a kašny, které dávají zahradě ten správný šmrnc. Unikátem parku nejsou jen vzácné rostliny a stromy, mezi nimiž nechybí ani olivovníky vysázené po délce promenády, ale také vodní zrcadlo, v němž se odráží barevné architektonické památky města Nice. Gigantická dřevěná krakatice, želvy, delfíni i velryby jsou důmyslným řemeslným výtvorem, které děti rády využívají v parku na hraní. Díky více než 1 000 stromů a 50 000 květin, které kvetou v různá roční období, je promenáda du Paillon botanickým skvostem, kam můžete vyrazit i na kolech či in-linech.

Koupit jízdenku do Nice 

BARCELONA

Cesta kolem světa v Jardí Botànic

Jardí Botànic, jeden z největších parků v Barceloně, to jsou vlastně dva parky, které leží na Montjuic. Kromě Jardí Botànic de Barcelona se můžete podívat i do Jardí Botànic Històric – tedy do historické botanické zahrady rozkládající se na místě, kde kdysi býval lom. Během příprav na olympiádu v roce 1992 došlo k poškození historické části zahrady, která musela být na nějakou dobu uzavřena. V roce 1999 byla po přestavbě otevřena nová zahrada – Nou Jardí Botànic.

O 14 hektarů plochy se společně dělí až 1 500 rostlin, které jsou rozmístěny na zóny podle zeměpisných oblastí. Můžete tak zamířit do jižní Afriky, Austrálie, Chile, Kalifornie, severní Afriky i ke Středozemnímu moři. Ač mají všechny tyto oblasti podobné klima, jejich flóra je značně rozmanitá. Pokud se procházíte zahradami, pak nezapomeňte pozorně sledovat botanické unikáty, jakými jsou Xanthorrhoea – australský travnatý strom s velmi úzkými listy – nebo třeba dračí strom.

Koupit jízdenku do Barcelony

Chcete navštívit největší květinový park světa Keukenhof v nizozemském Keukenhofu? Pak čtěte zde: www.elines.cz/cz/keukenhof-s-eurolines