TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít

Náš velký seznam akcí vám poradí, co byste si letos neměli nechat ujít. Vybrat si můžete z velkolepých karnevalů, sportovních utkání, honosných festivalů i světelných show. 

1. Budapešť: Spring Music Festival

Budapešť má své kouzlo, a o to víc v období, kdy se koná jarní festival hudby. Milovníci opery, baletu, jazzu, tanečních a divadelních představení i výtvarného umění si přijdou na své. Čeká na vás více než 200 akcí napříč celou Budapeští. Na programu jsou orchestrální koncerty, komorní večery, kostelní koncerty, operní představení, muzikály, lidový tanec i výstavy. 

Koupit jízdenku: Budapešť

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Králův den v Amsterdamu.  FOTO: Jan Mottl

2. Amsterdam: Vlna oranžové na Dnu krále

Festival, kterému vévodí oranžová, se každoročně pořádá na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po 123 letech. Každý člověk průměrně v tento den utratí 26 euro při nákupu oranžového oblečení či suvenýrů. Oslavy ročně přilákají skoro milion návštěvníků. V ulicích a parcích se můžete dát do tance při poslechu živé hudby a DJ’ s. Neseďte doma a jeďte do Amsterdamu nasát atmosféru třeba projížďkou na jedné z tisíce pestře zdobených lodí, brouzdajících napříč amsterdamskými kanály. Holanďané mají lásku k obchodu v krvi, a tak tento den pořádají trhy, na kterých mohou směnit se svými sousedy a návštěvníky všechny zbytečné věci. Ceny jsou zde symbolické a důležitá je především zábava.

Koupit jízdenku: Amsterdam

3. Antverpy: Chuť Antverp

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Festival chutí pro milovniky chutí. FOTO: Shutterstock.com

Nejen labužníkům potečou sliny při pohledu na gurmánské výtvory michelinských kuchařů, šéfkuchařů známých z televize i začínajících nadějí belgické gastronomie. Waagnatie se stane místem, kde poznáte, jak chutnají Antverpy. Taste of Antwerp vás zavede do chutí belgicko-francouzské, středomořské a dokonce i autentické asijské kuchyně. 

Koupit jízdenku: Antverpy

4. Paříž: Když na tenis, tak jedině na French Open

Fanoušci tenisu mají jistě ve svém diáři poznamenaný termín, kdy se v Paříži na Stade Roland Garros odehraje velký tenisový turnaj French Open. Výherci tohoto prestižního sportovního klání si na své účty mohou připsat částku 1,8 milionu euro. První tenisový turnaj se odehrál v roce 1891, ale pouze pánové si zde mohli zahrát. Dámy musely čekat 6 let, než je pustili na French Open k raketě. Pokud se do Paříže na tenis vydáte, pak vás možná zarazí fakt, že ačkoli my toto sportovní klání známe pod názvem French Open, místní mu neřeknou jinak než Roland Garros. 

Koupit jízdenku: Paříž

5. Paříž: Za vítězi Tour de France

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Za vítězi Tour de France. FOTO: Shutterstock.com

Tour de France nebo jak tomu my říkáme svátek cyklistů. Několikastupňový cyklistický závod s celkovou vzdáleností 3 519 km se koná převážně ve Francii, ale občas se odchýlí i do přilehlých zemí. Během tří týdnů musí závodníci šlápnout do pedálů až 486 000krát. Obhájce titulu z roku 2015 Chris Froome se vrací na místo činu, aby se zde pokusil získat již svůj třetí titul. Škoda jen, že už nejsou 60. léta, kdy si závodníci mohli jízdu zpříjemňovat alkoholickými nápoji, které jim měly znecitlivět bolesti. Během závodu se cyklisté hodně zapotí, a to dokonce až tak, že z jejich potu by mohli spláchnout WC až 39krát. Za celou Tour de France pak spálí neuvěřitelných 123 900 kalorií. Celý závod je slavnostně zakončen na pařížském bulváru Avenue des Champs-Élysées.

Koupit jízdenku: Paříž

6. Berlín: Noc strávená v muzeích během festivalu Muzejní noc

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Muzejní noc v Berlíně. FOTO: Shutterstock.com

Nezapomenutelnou kulturní událost můžete prožít, pokud se vydáte na Muzejní noc do Berlína. Dostanete se i tam, kam běžně smrtelníci nesmí. Dlouhá muzejní noc otevírá dveře do více než 100 muzeí, a to od 18:00 až do 02:00 hodin. Využít můžete také speciálních autobusů, které vás dovezou až před dveře muzea. Hudebníci a tanečníci uvolní náladu, a tak můžete v dobrém rozpoložení nahlédnout do tajů malířství i sochařství. Nezapomeňte si vzít pohodlné boty, pokud se chcete zúčastnit tohoto muzejního maratonu.

Koupit jízdenku: Berlín

7. Lille: Největší bleší trhy v Evropě (Grande Braderie de Lille)

Vydejte se na největší blešák v Evropě, který se tradičně pořádá ve francouzském městě Lille. Společně s vámi se budou zhruba 2 miliony návštěvníků brouzdat městem za poslechu příjemné hudby. Více než 10 000 prodejců se vám bude snažit prodat své produkty, ať už jsou to starožitnosti, hudební desky nebo třeba knihy. Čeká na vás obrovský výběr všemožných předmětů. Nezapomeňte v Lille ochutnat také místní specialitu – moules frites, což jsou mušle s hranolky. V roce 2014 se právě během Grande Braderie de Lille zkonzumovalo neuvěřitelných 500 tun mušlí. Po ukončení trhů můžete před restauracemi vidět hromady prázdných skořápek snědených mušlí. 

Koupit jízdenku: Lille

8. Mnichov: Na pivní hody na Oktoberfest

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Oktoberfest pro milovníky piva. FOTO: Dollarphotoclub.com

Událost, na které letos za žádných okolností nesmíte chybět, nese název Oktoberfest. Oč se jedná? No přece o největší pivní festival na světě, který si ročně nenechá ujít 6 milionů návštěvníků. Ti pak společně spořádají stovky tisíc pečených kuřat a zkonzumují miliony litrů piva. Oktoberfest však není jen o jídle, ale také o tradicích. Předvedou se vám místní v bavorských krojích na vozech tažených koňmi a vezoucích pivo. Čeká na vás i vojenská přehlídka s četou v historických uniformách, koncerty živých kapel i slavnostní zakončení Oktoberfestu za doprovodu korunovace krále střelecké soutěže. Vstup na pivní festival je zdarma, ale to, co sníte a vypijete, si musíte zaplatit. 

Koupit jízdenku: Mnichov

9. Vídeň: Týden zasvěcený designu na Vienna Design Week

Jaká událost otřese v letošním roce Vídní? Co například největší rakouský festival designu, který si nenechá ujít více než 30 000 návštěvníků. Experimentu a tvořivosti se zde meze nekladou. Vídeň se na 10 dní promění v jeden velký showroom, kde je možné obdivovat ty „nejpodivnější“ designové novinky. Součástí Vienna Design Week bude stovka akcí, výstav, prohlídek, instalací a diskuzí, které spojí širokou veřejnost s rakouskými a zahraničními umělci. 

Koupit jízdenku: Vídeň

TOP 10 akcí, které si nesmíte nechat ujít
Hra světel?  FOTO: Shutterstock.com

10. Lyon: V centru světel na Fete des Lumieres

Světelnou show by si neměl nechat ujít žádný milovník architektury. Lyon pořádá festival, který oslavuje Pannu Marii, patronku Lyonu. Propracovaná čtyřdenní světelná show ročně přiláká na 4 miliony návštěvníků. Organizátoři i letos slibují čtyři okouzlující noci, které se ponesou v duchu jiných témat, barev i atmosfér. Památky, katedrály a velkolepé budovy se rozsvítí a dají se do pohybu díky 3D světelným efektům, a to vše za doprovodu hudby. 

Koupit jízdenku: Lyon